زالو درمانی چیست ؟

زالو یکی از جانوران از شاخه ی کرم حلقوی و رده ی کمربندبه تنان قرار داد. نام علمی این جانور Hirudo medicinalis است. زالو درمانی یکی از روش های پر کاربرد در طب سنتی ایران شناخته شده است و از این شیوه برای درمان بعضی از بیماری ها مانند خون رسانی مجدد به نواحی از بدن که عروق وریدی صدمه دیده یا بسته شده است، استفاده می شود. از هزاران سال پیش تا به امروز درمانگران طب سنتی برای درمان اختلالات سیستم عصبی، بیماری های پوستی، مشکلات دندان و بیماری های عفونتی از زالو درمانی استفاده می کردند.

سه نکته مهم قبل از زالو درمانی که باید به آن توجه ویژه ای کرد

اگر از این شیوه درمانی بدون تجویز پزشک، استفاده نابجا و توسط یک فرد غیر متخصص انجام شود عوارض نا خوشایندی به همراه دارد که این مشکلات عبارت اند از: فرد مبتلا به غش و سستی، دمل، ورم، تب، زخم های وخیم و خونریزی می شود.

اگر شما هم جزو آن افرادی هستید که می خواهید از این روش استفاده کنید باید زمان مناسب بکارگیری آن را بدانید که بهترین زمان برای زالو گذاری توسط یک درمانگر متخصص بعد از نیمه ماه قمری و هفته سوم ماه است.

زالو درمانی در فصل تابستان ساعات ابتدایی صبح و در فصل زمستان نزدیک به ظهر تاثیر شگفت انگیزی دارد و بهترین ساعات برای زالو گذاری است.

خواص زالو درمانی را بشناسید

زالو درمانی مناسب چه کسانی است

زیبایی پوست

زالو با وارد کردن هیرودین به بدن انسان، خون را رقیق می کند و باعث می شود اکسیژن و مواد غذایی بیش تری به سلول ها تزریق شود پس در نتیجه به جوان سازی سلول های پوست سرعت بیش تری می بخشد. همچنین شما می توانید بعد از جراحی های پوست، زالو درمانی را امتحان کنید و نتیجه جراحی بهتری را تجربه کنید. در کشور انگلستان از زالو درمانی بعد از جراحی بینی و دیگر جراحی های زیبایی استفاده می شود تا از تشکیل هماتون و کبودی جلوگیری شود. علاوه بر این موارد، زالو بیماری های پوستی را درمان می کند و به شما پوستی شاداب را هدیه می کند.

کمک به درمان بیماری های قلبی و عروقی

تحقیقات نشان داده زالو درمانی در واقع یک آنژیوی طبیعی است. زالو درمانی به بیماران قلبی این کمک را خواهد کرد که گردش خونی بهتری داشته باشند و در نتیجه از گرفتگی عروق و عوارض ناشی از آن در امان باشند. همچنین وقتی بافت های پیوندی تضعیف می شوند، عروق سیاهرگی دچار گرفتگی خواهند شد و شما با استفاده از این روش می توانید به درمان آن کمک کنید.

رفع ریزش مو

بزاق زالو صدها نوع آنزیم و هورمون های گوناگون در خود دارد. هورمون هپارین موجود در زالو موجب رقیق تر و روان تر شدن خون می شود، بنابراین به پیاز موهایی که غیر فعال هستند، خون انتقال پیدا خواهد کرد و پیاز مو تقویت می شود. گروه دیگری از آنزیم ها با منتقل شدن به بدن انسان، سلول های جدیدی را ایجاد می کنند و این سلول های جدید، جایگزین سلول های فرسوده خواهند شد و  سلول های پیاز دوباره فعالیت خود را آغاز خواهند کرد و در نتیجه باعث می شود مو های ریخته شده مجددا رشد کنند و ریزش مو رفع شود.

علاوه بر این، زالو با تزریق هیرودین، خون را رقیق تر می کند و جریان خون را بهبود می بخشد و باعث می شود فولیکول های مو تغذیه شوند.

درمان دیابت

افرادی که مبتلا به دیابت هستند با پیشرفت بیماری شان دچار مشکلات زیادی می شوند یکی از این مشکلات این است که رگ های خونی به ویژه در اندام های تحتانی بدن دچار گرفتگی می شوند، این گرفتگی از گردش خون در اعضا و بافت های بدن جلوگیری می کند و همچنین اگر این گرفتگی شدت پیدا کند به قطع عضو در بدن انسان منجر می شود. اما ما به شما پیشنهاد می کنیم زالو درمانی را تجربه کنید زیرا هیرودین موجود در بزاق زالو به بیماران دیابتی کمک می کند تا گردش خون بهتری داشته باشند.

مفصل درمانی

تحقیقات جمع آوری شده نشان می دهد افرادی که به بیماری های مفصلی و استخوانی دچار شده اند مانند بیماران مبتلا به آرتریت و آرتروز، این افراد می توانند روش زالو درمانی را تجربه کنند و اثرات فوق العاده موثر آن را مشاهده کنند. در این روش درمانگر موضع هایی را مشخص می کند و زالو با مکیدن آن قسمت های مورد نظر، آنزیم های ضد التهاب و ضد درد را به بدن فرد منتقل خواهد کرد که این آنزیم های وارد شده به بدن انسان با جریان گردش خون، موضع های  مشخص شده را درگیر می کند و در نتیجه درد و التهابات مفصلی و استخوانی را تسکین داده و خستگی و کوفتگی عضلات را رفع خواهد کرد. در طب سنتی از زالو درمانی برای درمان افرادی که دچار محدودیت های حرکتی هستند استفاده می کنند.

درمان آب سیاه

درمان گران طب سنتی به افرادی که مبتلا به عفونت های دندان و لثه هستند پیشنهاد می کنند که از شیوه زالو درمانی به صورت پیوسته در قسمت فک و صورت استفاده کنند و در نتیجه این افراد نسبت به کسانی که از این روش استفاده نمی کنند ایمنی بیشتری در زمینه عفونت های دهان و دندان دارند. همچنین گروه دیگر درمانگران بر این باورند که بکارگیری زالو درمانی در ناحیه قلب منجر می شود از سکته قلبی جلوگیری شود اما نکته ای که وجود دارد این است که این موضوع به صورت علمی ظبط و ثبت نشده است و هنوز مورد استفاده قرار نمی گیرد. شواهد نشان داده در سایر کشورها برای درمان آب سیاه که از اخلال در شبکه عروقی چشم به وجود می آید، از بکارگیری زالو در اطراف چشم استفاده می کنند.

درمان سر درد و سینوزیت مزمن

امروزه اکثر افراد از سر دردهای ناشی از سینوزیت رنج می برند. سینوزیت توسط عفونت های قارچی، ویروسی و باکتریایی ایجاد می شود و یک بیماری آزار دهنده است. این بیماری در طب جدید توسط تجویز آنتی بیوتیک یا آنتی هیستامین تسکین داده می شود ولی درمان نمی شود ولی در طب سنتی تنها روشی که می توان این بیماری را درمان کرد و خطر عود کردن آن را از بین برد، این است که زالو درمانی را آزمایش کنید.

تقویت سیستم ایمنی

زالو برای بیماری های آلرژی نیز مفید است زیرا با مکیدن خون بیمار، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و علائم آلرژیک را در بدن انسان کاهش می دهد و باعث می شود فرد در مقابل کوچک ترین علل های حساسیت زا، از خود واکنش نشان ندهد.

زالو درمانی برای چه کسانی توصیه نمی شود

زالو درمانی برای زنان باردار، سالمندان بالای ۶۰ سال و نوجوانان زیر ۱۸ سال توصیه نمی شود. همچنین افرادی که مبتلا به کم خونی و بیماری لخته شدن خون هستند، این روش مناسب برای درمان نیست. افرادی که بیماری های خاصی همچون بیماری اختلالات انعقادی، سیستم ایمنی ضعیفی دارند و یا سابقه ی مصرف داروهای کنترل کننده سیستم ایمنی دارند نباید از شیوه زالو درمانی استفاده کنند.

سخن پایانی

اگر شما هم جزو آن افرادی هستید که قصد دارید این شیوه درمانی را با مجوز پزشک امتحان و عملی کنید ما به شما پیشنهاد می کنیم این عمل را با یک فرد متخصص و کارآمد تجربه کنید و به سایت طنین زندگی مراجعه کرده و سلامتی را به خود هدیه دهید. با آرزوی موفقیت برای تک تک شما.