مقالات

درباره تاریخچه بادکش درمانی بدانید

درباره تاریخ بادکش درمانی بدانید

برای اینکه درباره تاریخچه بادکش درمانی بیشتر بدانیم باید به هزاران سال پیش و به تاریخ مصر، یونان و چین برگردیم. این روش درمانی بعد از این کشور ها به آفریقا و اروپا انتقال یافت و توسط مردم این مناطق مورد استفاده قرار گرفت. زمان و مکان دقیق شروع بادکش درمانی مشخص نیست اما در حال حاضر همه قبول دارند که این روش در طول تاریخ بشر مورد استفاده قرار گرفته است. درطب سنتی ایران نیز از دیر باز طبیبان مختلفی نظیر رازی و ابوعلی سینا برای درمان بیماران خود از این روش درمانی استفاده می کرده اند.

بادکش درمانی جزو موارد مورد اختلاف طب سنتی است. برخی می گویند که مانند طب سوزنی، یک روش درمانی است ولی گروهی دیگر می گویند باعث اتلاف وقت و پول می شود. شواهد قاطع و با کیفیت کمی وجود دارد که بادکش درمانی را اثبات کند اما تجربیات ناشی از درمان به وسیله این روش درمانی بسیار است.

بادکش درمانی بخش جدایی ناپذیر طب سنتی شرق آسیا است. در طب سنتی چینی بیمار ارزیابی می شود و سپس در نقاط خاص در امتداد کانال های انرژی استفاده می شود تا قسمت های خاص از بدن تحریک شود. بادکش درمانی خشک بیشتر در شرق آسیا انجام می شود.

بادکش درمانی دارای یک تاریخچه اروپایی است، با گذشت زمان محبوبیتش افزایش و کاهش یافته است. در قرن چهاردم میلادی موجی را تجربه کرد و در این مدت معمولا برای نقرس استفاده می شد. این محبوبیت در قرن ۱۷ کمرنگ شد، اما از بین نرفته است برای مثال در نقل قول هایی که از سال های قدیم موجود است نوشته شده که پزشکی برای تسکین درد و تسهیل زایمان در طی زایمان از بادکش درمانی خشک استفاده کرده است. گر چه در دوران مدرن و در پزشکی نوین دیگر بخشی از پزشکی نیست اما هنوز در مناطقی از اروپا و سایر نقاط جهان انجام می شود.

بادکش درمانی در ادبیات و مشاهیر مورد توجه قرار گرفته است. جورج اورل تجربه خود را در مورد بادکش درمانی به عنوان درمان ذات الریه در یک بیمارستان فرانسه در سال ۱۹۲۹ به این صورت می نویسد که با استفاده از آتش، بادکش درمانی خشک را انجام دادند. وی همچنین بادکش درمانی را چنین توصیف می کند:

درمانی که می توانید در کتابهای درسی پزشکی قدیمی بخوانید اما تا آن زمان من فکر می کردم یکی از کارهایی است که آنها با اسب انجام می دهند، که نشان دهنده محبوبیت کمرنگ حجامت در زمان وی است.

تاریحچه بادکش درمانی در طب سنتی

پزشکان بادکش درمانی سال ۲۰۰۵ را سال بادکش درمانی اعلام کردند. شاید به طور تصادفی نبود، در سال های بعد بازیگرانی مانند گوینت پالترو و جنیفر آنیستون با کبودی های مارک تجاری بادکش درمانی در رویدادها ظاهر شدند و این عمل را در معرض دید عموم قرار دادند.

در طول بازی های المپیک ۲۰۱۶، مایکل فلپس شناگر معروف آمریکایی به خاطر کوفتگی های حجامت به یک مرکز توجه رسانه ها تبدیل شد. وی ادعا کرد این درمان عملکرد وی را بهبود بخشیده است. مجموعه ای از ورزشکاران دیگر نیز این روند را دنبال کردند و کسانی که خارج از ورزش های حرفه ای بودند و امیدوار بودند بتوانند امتیاز بیشتری کسب کنند، به دنبال این روش درمانی رفتند.

برای برخی افراد همین مقدار سند و مدرک برای قبول کردن این روش درمانی کافی است ولی قانع کردن افرادی که برای قبول کردن این روش درمانی به مدارک بیشتری نیاز دارند، کار چندان ساده ای نیست و اثبات علمی قانع کننده ای وجود ندارد.

مکانیسم پیشنهادی چگونگی بادکش درمانی، افزایش جریان خون در مناطق آسیب دیده، شل شدن عضلات و کاهش التهاب کلی است. گفته می شود که بادکش درمانی باعث کاهش چسبندگی عضلات و همچنین تحریک سیستم ایمنی بدن می شود.

تاریخچه بادکش درمانی

انواع بادکش درمانی

بادکش درمانی با استفاده از پوست برای مکش رگ، به اشکال مختلف وجود دارد. در بادکش درمانی خشک ساده، از مکش برای کشیدن رگ داخل پوست و بدون هیچ گونه افزودنی استفاده می شود. بادکش درمانی مرطوب استفاده از مکش بعد از بریدن پوست به منظور بیرون آوردن خون است. یک نوع قدیمی که همچنان مورد استفاده قرار می گیرد با استفاده از آتش است که در آن با استفاده از گرما خلا ایجاد می شود. در یکی از جدید ترین روش های بادکش درمانی از یک پمپ پلاستیکی روی فنجان استفاده می شود که خلا ایجاد می کند. چون فنجان های سیلیکونی ( از نوع پزشکی ) به راحتی خم می شوند و می توان آن ها را از یک قسمت پوست روی قسمت دیگر گذاشت گاهی اوقات متخصصان بادکش درمانی از این فنجان ها استفاده می کنند.

فواید بادکش درمانی

انجمن بادکش درمانی بریتانیا می گوید بادکش درمانی می تواند انواع مختلفی از بیماری ها را درمان کند، البته این گفته بر اساس اسناد علمی نیست ولی به هر حال برای درمانی های زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 • واریس
 • بیماری های خونی
 • اختلالات باروری
 • بیماری های پوستی
 • میگرن
 • احتقان ریه ها در به خاطرآلرژی و آسم
 • بیماری های روماتیسمی
 • فشار خون بالا
 • اضطراب و افسردگی

عوارض بادکش درمانی

فواید بادکش درمانی در طب سنتی

بادکش درمانی روش نسبتاً کم خطری است، به ویژه اگر توسط افرادی که در این کار مهارت و تخصص دارند، انجام شود ولی بعضا عوارض زیر مشاهده می شود:

 • کمی ناراحتی و درد
 • اثر سوختگی مانند: خونمردگی و کبودی پوست
 • عفونت پوست

افراد زیر نیز نباید بادکش درمانی انجام ندهند:

 • زنان باردار
 • خانم هایی که در دوران قاعدگی هستند.
 • افرادی که مبتلا به سرطان متاستاتیک هستند.
 • افراد دچار شکستگی استخوان یا گرفتگی عضلات

همچنین روی قسمت هایی از بدن که موارد زیر را دارند، نباید بادکش درمانی انجام شود:

 • در صورت وجود زخم
 • وجود لخته خون در رگ های پا
 • سرخرگ
 • نبضی که حس می شود.

در این مقاله تاریخچه کلی بادکش درمانی به طور خلاصه بررسی شد. طب سنتی طنین زندگی یکی از بهترین خدمات بادکش درمانی در اصفهان دارد شما دوستان عزیز می توانید با تماس با کارشناسان طنین زندگی اطلاعات لازم را بدست بیاورید و از خدمات ما استفاده کنید. پس در نتیجه فرصت را از دست ندهید و به سایت ما مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *