مقالات

انواع روش های بادکش گذاری

انواع روش های بادکش گذاری در طب سنتی

برای کاوش در انواع روش های بادکش گذاری فقط کافی است روش های مختلف استفاده از فنجان ها و نحوه استفاده از آن ها را به محض چسباندن در نظر بگیرید. بادکش درمانی، روشی برای ایجاد مکش در قسمت های مختلف بدن به منظور انبساط رگ های بدن و انحراف مواد از نقطه خاص و همچنین رفع گرفتگی رگ ها و متمرکز شدن مواد زائد است. در طب سنتی ایران، درمان بیماری ها با بادکش سابقه بسیاری دارد و توسط اطباء بزرگی همچون ابن سینا، رازی، جرجانی و … بارها جهت درمان بیماری ها و دردهای مختلف تجویز شده است.

گاهی اوقات دردها بر اثر غلبه سردی بر بافت یا عضو ایجاد می شود و با استفاده از تجربه اثبات شده که بسیاری از دردهای موضعی با گرم کردن محل درد تسکین می یابد. جالب توجه است که در حجامت سنتی اسلامی از بادکش به عنوان حجامت خشک نام برده می شود. همچنین برای کاوش در انواع روش های بادکش گذاری فقط کافی است روش های مختلف استفاده از فنجان ها و نحوه استفاده از آن ها را به محض چسباندن در نظر بگیرید. لازم به ذکر است که بادکش درمانی در ابتدا با استفاده از شاخ حیوانات انجام می گرفت. سپس با فنجان‌ هایی از جنس بامبو و بعدا سرامیک ساخته شد و امروزه بادکش درمانی با استفاده از وسایل زیر انجام می شود:

  • بادکش درمانی آتش
  • لیوان های پمپی
  • لیوان های پلاستیکی ( سیلیکونی )

در بادکش درمانی با استفاده از شعله برای مصرف اکسیژن شعله ای به فضای خالی لیوان وارد می شود. سپس فنجان به سرعت بر روی بدن چسبانده می شود و خلا ایجاد می کند.

بعضی از لیوان ها از پمپی استفاده می کنند که بعد از قرار گرفتن روی پوست، هوای فنجان را بیرون می کشد. این قابلیت کنترل دقیق تر میزان مکش را ممکن می سازد. یک اختراع مدرن تر، لیوان های لاستیکی است که در ابتدا این مواد فشرده می شوند تا فضای خالی از بین برود و سپس بر روی بدن اعمال می شوند. مزیت این امر در انعطاف پذیری لبه ها است. این اجازه می دهد تا فنجان ها را در مناطق استخوانی و قسمت هایی از بدن که صاف نیستند استفاده شوند.

انواع روش های بادکش گذاری

روش های مختلفی برای انجام بادکش درمانی وجود دارد که با توجه به شرایط انجام مورد استفاده قرار می گیرد:

بادکش درمانی ثابت

همانطور که از نام آن مشخص است این روش شامل فنجان هایی است که روی بدن ثابت می شوند. این روش خون و مایعات را از هر منطقه ملتهب به سطح پوست می کشاند. ممکن است لیوان مکش، لیوان پمپ یا لیوان آتش مورد استفاده قرار گیرد. آنها در طول زمان جا به جا نمی شوند و تمرکز آن ها بر روی بافت محلی است. چون در یک مکان ثابت قرار دارد باعث می شود بافت همبند کاملا کشیده شود و به همین علت درد موضعی رایج ترین نشانه این روش است. گرفتگی را از بین می برد و جریان خون را راحت تر می کند. می تواند روزانه تکرار شود ولی نباید در مناطقی از پوست که زخم باز دارند انجام شود.

این روش با سه نوع فنجان ضعیف، متوسط و قوی انجام می گیرد. بادکش درمانی با فنجان ضعیف برای افراد ناتوان، مسن و کودکان مناسب است. از این روش برای جا به جایی اندک خون و مایعات برای احیای آرام استفاده می شود. از فنجان های اندکی استفاده می شود و برای مدت زمان کوتاهی انجام می گیرد. بادکش درمانی با فنجان متوسط برای افرادی که نسبتا قدرت تحمل بالایی دارند مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا برای افزایش سرعت گردش خون استفاده می شود.

فنجان های قوی باید فقط برای افرادی که سطح انرژی بالایی دارند استفاده شود. نباید فنجان ها برای مدت طولانی نگه داشته شوند.

بادکش گذاری ثابت چیست؟

بادکش درمانی متحرک

در این روش فنجان ها به بدن متصل می شوند و سپس در ناحیه مشخصی حرکت داده می شوند. برای حل مشکل لخته خون در ناحیه وسیع تری از بدن مفید است. ابتدا روغن ماساژ مالیده می شود تا حرکت فنجان ها بدون اصطکاک انجام پذیرد. بادکش درمانی متحرک را می توان در هر زمان ، هر روز و به هر مدتی که بیمار می خواهد انجام داد. نیازی به معده خالی برای بیمار ندارد. فنجان مورد استفاده برای این روش را می توان برای استفاده های بعدی توسط همان بیمار نگهداری کرد.

بادکش درمانی مرطوب

برای بادکش درمانی مرطوب، ۳-۵ دقیقه بعد از بادکش درمانی ثابت، خراش های کوچکی روی سطح پوست با یک تیغه استریل ایجاد می شود. سپس فنجان با استفاده از مکش مجدداً روی پوست قرار می گیرد و اختلاف فشار، خون جمع شده را استخراج می کند. در صورت انجام صحیح توسط یک درمانگر آموزش دیده، هیچ اثری از خود برجای نمی گذارد.

بهتر است با معده خالی انجام شود و بنابراین توصیه می شود که حداقل ۲-۳ ساعت قبل از درمان غذا نخورید. پس از درمان، ورزش شدید باید به مدت ۲۴ ساعت محدود شود. شامل شنا، دوچرخه سواری، دویدن و غیره است. فعالیت های عادی نیازی نیست تحت تأثیر قرار گیرند. همچنین باید از دوش گرفتن به مدت ۲۴ ساعت خودداری کنید.

بادکش درمانی مرطوب

تاثیرات بادکش درمانی

بادکش گذاری می تواند باعث ایجاد تاثیرات مثبت در درمان مشکلات و بیماری های جسمی و فیزیکی بدن انسان شود و همچنین می تواند در بهبود عمومی برخی از مشکلات نظیر یبوست، اضطراب و بیماری های پوستی در افراد موثر باشد. شاید برایتان پیش آمده که پس از کار کردن در طول یک روز یا چند ساعت انجام تمرینات ورزشی دچار خستگی شوید. این خستگی ها معمولا به دلیل تجمع موادی زائدی مانند اسیدلاکتیک در بدن بوجود می آید. این مواد زائد موجود در بدن مانع از خون رسانی مناسب به سلول های بدن و موضع های مختلف شده و در نتیجه باعث خستگی می شود. برای از بین بردن و یا تغییر دادن موضع مواد زائد و یا انبساط عروق و مجاری و همچنین برای اکسیژن رسانی بهتر به سلول های بدن در جهت رفع خستگی درمانگران بادکش گذاری را برای بیماران خود تجویز می کنند.

سخن پایانی

در این مقاله روش های کلی بادکش درمانی به طور خلاصه بررسی شد. طب سنتی طنین زندگی یکی از بهترین خدمات بادکش درمانی در اصفهان را دارد که شما دوستان عزیز می توانید از طریق تماس با کارشناسان طنین زندگی اطلاعات لازم را بدست بیاورید و از خدمات ما استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *