مقالات

انواع روش های بادکش گذاری

انواع بادکش گذاری

بادکش گذاری متعلق به یک سیستم طب سنتی چینی با قدمت ۲۰۰۰ سال است. به طور سنتی، لیوان ها از شیشه، فلزات یا حتی بامبو ساخته می شدند. یونانیان باستان از کدو تنبل نیز به عنوان ابزاری برای بادکش درمانی استفاده می کردند.

بادکش درمانی چگونه کار می کند؟

هدف از بادکش گذاری کشیدن خون بیشتر به سطح پوست است. ایجاد خلا جزئی در داخل فنجان، معمولاً با استفاده از هوای گرم انجام می گیرد و سپس قرار دادن فنجان روی پوست، به این عامل دست می یابد. با سرد شدن هوا و انقباض، پوست به داخل فنجان کشیده می شود. فنجان معمولاً بین ۵ تا ۱۰ دقیقه باقی مانده و سپس برداشته می شود. یک حلقه قرمز مشخص روی پوست جایی که بافت بالا رفته است وجود خواهد داشت. این در طی چند روز کمرنگ خواهد شد.

هنگام شروع بادکش گذاری سنتی، به یک فنجان شیشه ای با ته باز یک تکه پنبه روشن را برای مدت کوتاهی وارد کنید. با این کار هوای فنجان به سرعت گرم می شود و سپس انتهای باز فنجان روی بدن فرد قرار می گیرد. روش دیگر استفاده از لیوان های پلاستیکی است که به درمانگر اجازه می دهد هوا را با استفاده از مکانیزم پمپ خارج کند. با این کار می توان مقدار بیشتری از بافت را به درون فنجان کشید. در بعضی موارد، روغن روی پوست ماساژ داده می شود تا فنجان به راحتی از ناحیه آسیب دیده منتقل شود. روغن همچنین به ایجاد مهر و موم بهتر برای فنجان کمک می کند.

انواع روش های بادکش گذاری در طب سنتی

انواع بادکش گذاری

بعد طول سال ها، چندین نوع حجامت مختلف ایجاد شده است. از برخی جهات، حجامت از طب سوزنی تقلید می کند زیرا اعتقاد بر این است که نقاط فشار بدن را تحریک می کند تا توزیع طبیعی و سالم مایعات و انرژی را فراهم کند. از روغن های معطر گاهی اوقات در شیشه حجامت برای اثر بیشتر استفاده می شود.

بادکش گذاری خشک

خشک روشی است که اغلب از آن استفاده می شود. همچنین با گرم کردن فنجان به طور مستقیم یا نگه داشتن انتهای باز در نزدیکی شعله، خلا جزئی در فنجان ایجاد خواهد شد. بعد از قرار دادن فنجان روی پوست، هوای خنک کننده پوست را به سمت بالا می کشد. به این نکات باید توجه شود که در زمان بادکش گذاری به این روش باید مثانه خالی باشد و قبل و بعد از بادکش گذاری از انجام فعالیت های بدنی سنگین پرهیز شود. هر چه موضع بادکش گذاری کبود تر و رنگش تیره تر باشد، نشان از غلظت خون و نامناسب بودن جریان خون است و چنین فردی نیاز به حجامت، بادکش گذاری و اصلاح خون بیشتری دارد.

بادکش گذاری مرطوب

بادکش گذاری مرطوب را حجامت نیز می نامند. پس از بادکش گذاری خشک تا ۵ دقیقه، درمانگر برش های کوچکی در ناحیه ایجاد می کند و فنجان یک بار دیگر آماده شده و به ناحیه آسیب دیده اعمال می شود، در نهایت در خلا خون از بدن خارج می شود. پس از انجام بادکش از پماد و باندهای آنتی بیوتیک بر روی زخم استفاده می گردد تا از بروز عفونت جلوگیری شود. پس از گذشت ده روز پوست به حالت اولیه خود بر می گردد. اغلب افرادی که بادکش درمانی می کنند معتقدند در بادکش درمانی مرطوب سموم بدن نیز دفع می شود. به همین دلیل این روش از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

بادکش درمانی ماساژ

بادکش گذاری ماساژ

بادکش گذاری ماساژ ( به اصطلاح بادکش درمانی متحرک نیز شناخته می شود ) شامل جابه جایی فنجان بر روی ناحیه آسیب دیده، مانند پشت، برای ترکیب ماساژ و حجامت است که به طور موثر باعث آزاد شدن عضلات می شود.

درباره بادکش درمانی در طب سنتی بیشتر بدانید…

مزاج شناسی در طب سنتی چیست؟

فرق میان بادکش ماساژ و خشک:

بادکش ثابت بیشتر برای ثابت نگه داشتن به کار می رود.

بادکش ماساژ برای ایجاد گرمای زیاد و ورزش مصنوعی در قسمت خاصی از بدن و بعضی اوقات برای تبدیل بلغم طبیعی به دم یا صفرا و برای کشیدن خلط های سبک به ناحیه مورد نظر انجام می گیرد.

بادکش گذاری سوزن

در بادکش گذاری سوزن از سوزن های طب سوزنی همراه با فنجان استفاده می شود. سوزن طب سوزنی ابتدا درون گوشت قرار می گیرد در نهایت بلافاصله بعد از آن فنجان روی سوزن قرار می گیرد.

بادکش گذاری آتش

بادکش گذاری آتش مستلزم این است که درمانگر از یک پنبه آغشته به الکل استفاده کرده و سپس آن را روشن کرده تا هوای داخل فنجان را گرم کند. با مصرف اکسیژن داخل فنجان، خلا ایجاد می شود. در این روش برای تحریک غدد پستانی استفاده می شود و همچنین در بهبود زخم ها از طریق ترشح سریع چرک کمک می کند.

در بادکش گذاری سیلیکون از فنجان های سیلیکونی انعطاف پذیر استفاده می شود. مشخص شده است که این روش برای از بین بردن یا حداقل کبودی ناشی از بادکش گذاری مناسب است.

فواید بادکش درمانی

بادکش درمانی می تواند باعث ایجاد تاثیرات مثبت در درمان مشکلات و بیماری های جسمی و فیزیکی بدن انسان شود و همچنین می تواند در بهبود عمومی برخی از مشکلات نظیر یبوست، اضطراب و بیماری های پوستی در افراد موثر باشد.

شاید برایتان پیش آمده که پس از کار کردن در طول یک روز یا چند ساعت انجام تمرینات ورزشی دچار خستگی شوید.

دلیل این خستگی ها غالبا تجمع موادی زائدی مانند اسیدلاکتیک در بدن است.

این مواد زائد موجود در بدن مانع از خون رسانی مناسب به سلول های بدن و موضع های مختلف شده و در نتیجه باعث خستگی می شود.

انواع بادکش گذاری در طب سنتی

برای از بین بردن و یا تغییر دادن موضع مواد زائد و یا انبساط عروق و مجاری برای اکسیژن رسانی بهتر به سلول های بدن در جهت رفع خستگی درمانگران بادکش درمانی را برای بیماران خود تجویز می کنند. البته زنان باردار و زنانی که در دوره قاعدگی هستند، افراد دچار شکستگی یا گرفتگی عضلات و بیماران مبتلا به سرطان متاستیک باید از بادکش درمانی خودداری نمایند.

کلام آخر

در این مقاله روش های کلی بادکش درمانی در طب سنتی را به طور خلاصه بررسی کردیم. طب سنتی طنین زندگی یکی از بهترین خدمات بادکش درمانی در اصفهان را ارائه می دهد. شما دوستان عزیز می توانید با تماس با کارشناسان طنین زندگی اطلاعات لازم را بدست بیاورید و از خدمات ما استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *